panelarrow

BezpiecznyKierowca.com.pl

Szerokiej drogi

kolo
kolo

Hamulce – jak dbać, by długo żyć?

Każdy kierowca wie, że hamulce są kluczowe jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że ich nawyki podczas prowadzenia auta wpływają na to, jak długo ich układ hamulcowy będzie sprawny. W rzeczywistości wiele czynników wpływa na żywotność hamulców: od stylu jazdy po położenie geograficzne.

Styl jazdy dobry dla układu hamulcowego

Największym wrogiem hamulców jest prędkość. Im większa tym większej energii potrzebujemy, by zatrzymać auto. Pomiary wskazują, że potrzeba około 33 procent więcej wysiłku i materiału hamulcowego, aby zatrzymać pojazd poruszający się z prędkością 100 km/h niż z 85 km/h. Warto więc przestrzegać ograniczeń prędkości i unikać gwałtownego hamowania.reparacja-hamulcow

Zdjęcie stopy z gazu jest korzystne z wielu powodów. Zwłaszcza wtedy, kiedy wiemy, że będziemy się zatrzymywać, warto pozwolić na to, by samochód zwolnił w naturalny sposób. Nie jest to możliwe w każdej sytuacji na drodze, ale jeżeli znamy drogę i wiemy, że będziemy skręcać lub zjeżdżać warto postarać się tak zachowywać.

Pamiętajmy, by na hamulcu trzymać tylko jedną stopę. Zdarza się, że samochód przyśpiesza z podświetlonymi światłami hamowania. To zazwyczaj wynik naciśnięcia przez kierowcę pedału hamulca lewą stopą, przy jednoczesnym naciśnięciu pedału gazu z prawej strony. Zazwyczaj ta praktyka nazywana jest jazdą z hamulcem. Potwornie zużywa ona poduszki i wirniki i jest bardzo niebezpieczna.

Nie naśladuj też ślepo innych kierowców na drodze. Nie hamuj za każdym razem, gdy w pojeździe przed Tobą zapalą się światła hamowania. Najlepiej zachować odpowiednią odległość i zwalniać wtedy, gdy jest to konieczne.

Jak jeszcze można chronić hamulce?

Przeciążanie pojazdu może znacząco wpłynąć na żywotność hamulców. Z tego powodu powinniśmy wozić tylko potrzebne nam rzeczy, a wyjątkowo ciężkie elementy powinny być transportowane przeznaczonymi do tego pojazdami. Również podczas napraw weźmy pod uwagę ciężar części. Często zamiast tych oryginalnych wykorzystywane są zamienniki, które mogą być cięższe i obciążać nam samochód.

Istotnym elementem jest płyn hamulcowy. Rozcieńczony może znacznie zmniejszyć skuteczność hamowania. Przyciąga on wodę, a dodatkowa wilgoć może doprowadzić do korozji wewnętrznej, powodując częściowe zgniatanie układu. By zapobiec takim sytuacjom specjaliści zalecają jego wymianę w regularnych odstępach. Co dwa lata powinniśmy przepłukiwać cały płyn hamulcowy.tarcza-hamulcowa

Pamiętajmy, że części układu hamulcowego nawet przy optymalnej konserwacji ulegają zużyciu. Z tego powodu bardzo ważne są regularne przeglądy techniczne.  Tylko one mogą zapewnić nam odpowiednią sprawność naszego auta, a co za tym idzie bezpieczeństwo.

Sprawny układ hamulcowy to gwarancja naszego bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy pokonujemy autem długie dystanse, czy jeździmy po mieście często zwalniając, bez nich bardzo łatwo o stłuczkę lub wypadek. Pamiętajmy, że niesprawny system hamulcowy naraża na niebezpieczeństwo zarówno nas, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu powinniśmy o nie dbać. Występują pewne problemy, które może wyłapać jedynie wyćwiczone oko specjalisty. Warto więc zainwestować w profesjonalny przegląd i coroczną inspekcję układu hamulcowego.

Można zdecydować się na dogłębne sprawdzenie hamulców, które pozwoli odkryć takie rzeczy, jak chociażby nieutwardzone klocki hamulcowe. Takie elementy ciężko wyłapać podczas ogólnego przeglądu. W każdej sytuacji, kiedy zauważymy zmianę w działaniu hamulców, ich wydajności, szybkości reakcji, od razu należy udać się do specjalisty.