panelarrow

BezpiecznyKierowca.com.pl

Szerokiej drogi

sterta-opon

Hotel dla opon?

Zmieniamy opony i musimy gdzieś przetrzymać je przez cały sezon. Oznacza to tachanie ich z bagażnika do garażu lub komórki. Kiedy wreszcie je przeniesiemy rozpoczyna się szukanie miejsca. Zazwyczaj udaje się je jakoś upchnąć. Niestety przez cały ten czas, kiedy czegoś szukamy musimy je przekładać, przesuwać, omijać… A potem sezon się zmienia i zaczynamy od początku. Czy to na pewno najlepsze rozwiązanie? Jak powinno się przechowywać opony?

Jak prawidłowo przechowywać opony?

Na zużycie opon największy wpływ ma oczywiście ich eksploatacja, jednak to jak je przechowujemy również ma znaczenie. Po zdjęciu opon powinniśmy oznaczyć ich aktualne miejsce na osiach. Dzięki temu będziemy mogli zapewnić ich rotację i równomierne zużycie. Należy je również umyć. Pamiętajmy, że jeżeli korzystamy z myjek ciśnieniowych musimy zachować odpowiednią odległość przy myciu, aby ich nie uszkodzić. Następnie je suszymy i usuwamy drobne kamienie oraz inne śmieci, które mogły utknąć w bieżniku. Oczywiście sprawdzamy także jego stan. Przy przechowywaniu opon ciśnienie powinno być takie samo jak podczas ich eksploatacji – szczegółowe informacje znajdziemy w instrukcji naszego samochodu lub na stronie producenta.bieznik-obony

Przygotowane opony powinniśmy umieścić w odpowiednio przygotowanej lokalizjacji. Najlepiej, aby było to suche, chłodne pomieszczenie o stabilnej temperaturze, bez dostępu do światła i przeciągów. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, żeby miejsce przechowywania było czyste. Chodzi w szczególności o to, aby opony nie miały kontaktu z żadnymi chemikaliami. Wszelkie oleje, węglowodory, smary i inne substancje chemiczne mogą uszkodzić strukturę gumy. Jest to jedna z rekomendacji Europejskiej Organizacji Opon i Kół (ETRTO).

Bardzo istotna dla przechowywania jest temperatura. Zazwyczaj rekomenduje się, aby mieściła się ona pomiędzy -5 a 30 stopni Celsjusza. Zdecydowanie nie należy umieszczać opon przy źródłach ciepła takich jak piecyki, instalacje grzewcze czy prostowniki. Mogą one spowodować nieodwracalne zmiany w strukturze gumy.

Unikajmy też wszelkich prostowników, spawarek i silników elektrycznych. Wyładowania elektryczne generują ozon, który przyśpiesza starzenie się gumy. Nie do przyjęcia jest przechowywanie opon na zewnątrz, nawet jeżeli je czymś przykryjemy. Musimy je chronić przed działaniami czynników zewnętrznych, wilgocią i światłem słonecznym.

To jednak nie koniec. Opony bez felg powinniśmy przechowywać w pozycji pionowej, idealnie na specjalnie przygotowanych stojakach, dzięki którym będą kilka centymetrów nad ziemią. Jeżeli przechowujemy opony z felgami to umieszczamy je na hakach lub układamy w stos, ale nigdy nie przechowujemy ich w pozycji pionowej.

Te pierwsze opony powinniśmy obracać o 90 stopni raz na miesiąc. Ułożenie tych drugich należy zmieniać co 4 tygodnie. Dużo pracy prawda? Można się zastanowić czy nie da się prościej.

Hotel dla oponopony

Oczywiście możemy nie mieć miejsca, czasu, ani ochoty, zajmować się tym wszystkim. Zabiera to w końcu bardzo dużo czasu i co miesiąc trzeba pamiętać o przekładaniu opon. Dodatkowo nasz garaż, czy piwnica, nie spełnia wszystkich kryteriów prawidłowego przechowywania. Na szczęście istnieją profesjonalne magazyny. Dobre serwisy oferują obecnie nie tylko wymianę kół, ale również hotel dla naszych opon. Gwarantują one prawidłowe przechowywanie w optymalnych warunkach. Jest to bardzo wygodne – nie musimy nosić opon, szukać miejsca na nie i tracić czasu. Specjaliści zadbają o nasz sprzęt tak, że w najlepszym możliwym stanie będzie na nas czekał w następnym sezonie.