panelarrow

BezpiecznyKierowca.com.pl

Szerokiej drogi

mycie samochodu

Jak zabezpieczyć lakier samochodu?

Dla wielu kierowców poza stanem technicznym samochodu ważny jest również jego stan wizualny. Za ten drugi w dużym stopniu odpowiada lakier samochodu, na który wpływ ma na co dzień wiele czynników, doprowadzając do pogorszenia jego wyglądu. Najbardziej wymagający posiadacze czterech kółek nieraz z zafascynowaniem odkrywają coraz to nowsze sposoby na zabezpieczenie lakieru samochodowego. Dla wielu ważną kwestią jest zadbanie o to, aby ich samochód jak najdłużej zachował wygląd z czasu jego zakupu.

Woskowanie

Najłatwiejszym rozwiązaniem do samodzielnego zastosowania jest woskowanie pojazdu, które należy wykonać po dokładnym oczyszczeniu lakieru. Jest to najbardziej powszechny sposób na stworzenie warstwy ochronnej zapobiegającej rdzy i korozji. Istotne jednak w omawianej metodzie jest to, aby zaopatrzyć się w aplikator i mikrowłókno do polerowania lakieru. Ścierki czy gąbki mogą doprowadzić do powstania rys na lakierze. Na rynku dostępne są różnego rodzaju zabezpieczające woski. Odróżniają się one od siebie formą, składem oraz sposobem nakładania. Mimo wszystko jest to najtańsza forma ochrony lakieru, która tworzy także warstwę zapobiegającą utrzymywaniu się kropel wody i brudu.

biały samochód

Powłoka kwarcowa

Trwalsze zabezpieczenie od wosku może zapewnić powłoka kwarcowa. Utrzymuje się ona dłużej (nawet do 2 lat) na powierzchni karoserii i chroni przed warunkami atmosferycznymi. Pomaga również dłużej utrzymać samochód w czystości. Niemniej jednak w porównaniu do wosku jest to metoda droższa i bardziej wymagająca.

Folia ochronna

Innym sposobem jest nałożenie bezbarwnej folii ochronnej. Z uwagi na jej grubość skutecznie chroni ona lakier przed otarciami i zmatowieniem. Jednak nie jest to forma łatwa do samodzielnej aplikacji. Aby uzyskać oczekiwany efekt lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Powłoka ceramiczna

Kolejna forma jest możliwa do zrealizowania wyłącznie w salonach detalingowych. Oferują one nałożenie powłoki ceramicznej, która może utrzymać się na lakierze nawet do 5 lat. Jej wartościową cechą jest jej twardość, która zapewnia zdolność do ochrony przed drobnymi uszkodzeniami.

Powłoka hybrydowa

Według fachowców obecnie najlepszą formą ochrony lakieru jest powłoka hybrydowa. Stanowi ona połączenie kwarcu i ceramiki. Powłoka hybrydowa nie jest znacząco droższa od powłoki ceramicznej jednak najlepiej chroni lakier przed uszkodzeniami.

 

Metody zabezpieczania lakieru samochodu stale są ulepszane dążąc do jak najlepszego efektu. Właściciele mogą przebierać w obecnych formach w zależności od budżetu czy czasu jaki mogą i chcą przeznaczyć na ochronę lakieru swojego pojazdu.