panelarrow

BezpiecznyKierowca.com.pl

Szerokiej drogi

Dezynfekcja pojazdów

Dezynfekcja pojazdów – jakie rozwiązania wybrać?

Dezynfekcja pojazdów takich jak samochody osobowe, busy, autobusy, taksówki czy pociągi nabrała zupełnie nowego znaczenia w czasach pandemii koronawirusa, kiedy to chcąc zapobiec jego rozprzestrzenianiu się przewoźnicy zostali zmuszeni do znacznie częstszego odświeżania i dezynfekowania swoich pojazdów. W praktyce jednak odkażanie samochodu to dobra praktyka także w pojazdach prywatnych, w których spędzamy często dużo czasu nie zastanawiając się nad kwestiami higieny. Z uwagi na wysoką temperaturę, brak możliwości dokładnego umycia rąk w trakcie podróży, wsiadanie do auta po zakupach czy pobycie w miejscach publicznych, a także nieodpowiednią wentylację i pracę klimatyzacji, auto może być dobrym siedliskiem dla bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów. Kiedy jednak warto przeprowadzać pełną dezynfekcję pojazdów i jaką metodę wykorzystać w tym celu?

Jakie pojazdy wymagają częstej dezynfekcji?

Podstawową grupą pojazdów, w których warto przeprowadzać dezynfekcję regularnie i skrupulatnie są pojazdy komunikacji miejskiej i zbiorowej. W taksówkach, busach, autobusach, autokarach czy pociągach konieczne jest zachowanie podwyższonego poziomu bezpieczeństwa, nie tylko w czasie koronawirusa. W pojazdach takich przebywają na co dzień setki osób pochodzących z różnych środowisk, zmagających się z różnymi chorobami i mających styczność z różnymi, potencjalnie zanieczyszczonymi powierzchniami. Jeśli każda z nich dotknie choć raz poręczy w autobusie, siedzenia, kasownika biletowego, zostawi na niej część zarazków ze swojej dłoni. Wystarczy, by druga osoba dotknęła powierzchni w tym samym miejscu a później, przez nieuwagę, zbliżyła dłoń do ust, nosa czy oczu – ryzyko przedostania się do organizmu różnego rodzaju bakterii jest wysokie. Kontakt z nimi nie zawsze jest niebezpieczny, ale zachowanie podstawowej higieny, dezynfekowanie i mycie rąk oraz ostrożność są tutaj podstawą. Drugą składową będzie regularna dezynfekcja pojazdów.

Odkażanie pojazdów

Wirusy i bakterie mogą namnażać się we wszystkich pojazdach używanych przez większą grupę ludzi, ale i pojazdach prywatnych.

Niewiele osób myśli o tym, by regularnie zdezynfekować skrzynię biegów, hamulec ręczny, kierownicę czy przyciski sterujące klimatyzacją, a przecież często dotykamy ich po powrocie ze sklepu, trzymaniu w ręce telefonu komórkowego, witaniu się z obcymi osobami, dotykaniu klamek w sklepach i galeriach.

Właściwie w każdym miejscu mamy styczność z bakteriami, jednak ich nagromadzenie się na jednej powierzchni może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Regularna dezynfekcja może zapobiec wielu problemom.

Jakie techniki są stosowane do dezynfekcji pojazdów?

Decydując się na samodzielne, regularne dezynfekowanie własnego samochodu, najprostszym działaniem będzie regularne sprzątanie i przecieranie wszystkich powierzchni mokrymi szmatkami nasączonymi płynem do mycia szyb czy ciepłą wodą z mydlinami. W aucie można zastosować też oczywiście dostępne środki dezynfekujące na bazie alkoholu, zabijające znaczną część bakterii znajdujących się na różnych powierzchniach auta. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie wymienione wyżej działania skupiają się wyłącznie na powierzchniach, z którymi mamy styczność – aby prawdziwie zdezynfekować pojazd, szczególnie ten większy, obsługujący na co dzień wiele osób, konieczne jest skupienie się także na oczyszczeniu powierzchnia i kompleksowej dezynfekcji. W takim celu korzysta się najczęściej z profesjonalnych technik odkażania.

Kluczową metodą dezynfekcji pojazdów jest ozonowanie – procedura, w której cząsteczki ozonu rozpadają się, uwalniając cząsteczki tlenu. Te, po kontakcie z cząsteczkami organicznymi (np. bakteriami) łączą się z nimi, neutralizując je. Ozonowanie jest w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i zabić bakterie, wirusy oraz inne drobnoustroje bez potrzeby stosowania środków chemicznych czy kontaktowego czyszczenia wszystkich powierzchni.

Ozonowanie gwarantuje dodatkowo możliwość pozbycia się z pojazdu wszystkich nieprzyjemnych zapachów, co w kwestii pojazdów komunikacji miejskiej i zbiorowej może okazać się ogromną korzyścią wpływającą na komfort pasażerów i kierującego.

Dlaczego regularna dezynfekcja pojazdów jest ważna?

Wszędzie tam, gdzie na co dzień pojawia się wiele obcych sobie osób i gdzie przez kontakt z różnymi powierzchniami jesteśmy narażeni na kontakt z wieloma bakteriami, wirusami i drobnoustrojami, przeprowadzanie regularnej dezynfekcji ma sens i pozytywnie wpływa na ograniczanie rozprzestrzeniania się chorób. Ozonowanie stosowane w pojazdach komunikacji zbiorowej pozwala zredukować ryzyko zakażenia koronawirusem oraz roznoszenia przez pasażerów wielu innych bakterii, choć należy oczywiście pamiętać, że procedury takiej nie wykonuje się codziennie – pomiędzy kolejnymi zleceniami ozonowania należy zadbać o powierzchniową dezynfekcję najczęściej dotykanych części pojazdów.