panelarrow

BezpiecznyKierowca.com.pl

Szerokiej drogi

opony samochodowe

Cechy dobrych opon samochodowych

Opony samochodowe to podstawa bezpieczeństwa jazdy, a także możliwość zachowania komfortu. Rozglądając się po obecnym rynku opon samochodowych nie jest łatwo znaleźć dobre opony. Mnogość wyborów, cech i parametrów, jakie podają producenci często bywa myląca. Na co tak naprawdę warto zwrócić uwagę podczas wybierania właściwych opon samochodowych? Ile powinny kosztować by nie przepłacić, ale też nie kupić po prostu złego ogumienia? Na te i kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć właśnie w tym tekście, analizując cechy dobrych opon samochodowych.

Przyczepność na mokrej nawierzchni

Bez względu na wygląd i możliwości opon — najistotniejszą kwestią jest to, jak dany model opon samochodowych zachowuje się na mokrej, śliskiej nawierzchni. Kiedy w deszczu musimy zahamować — bardzo często słychać specyficzny dźwięk układu ABS, który świadczy o niskiej przyczepności naszych opon do nawierzchni, a pojazd zamiast stracić prędkość — wciąż sunie po nawierzchni. Dlatego też warto wyposażyć nasz samochód w opony nowe, które zostały opracowane właśnie pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa w najniebezpieczniejszych warunkach. Opony, które przeszły pozytywnie testy TUV SUD — to konkurencja hamowania na mokrej nawierzchni — są dobrym wyborem, by zabezpieczyć się na jazdę w mokre dni.

Cicha jazda

Niektóre opony zachowują się wyjątkowo głośno podczas jazdy po nawierzchni. Hałaśliwość ogumienia zmienia się wraz z jego zużyciem. Opony niskiej jakości bardzo szybko zmieniają swoje właściwości początkowe. Dobrej jakości ogumienie zachowuje przez dłuższy czas fabryczne parametry — w tym i cichą jazdę. Kwestia hałaśliwości opon zmienia się wraz z wiekiem samochodu. W przypadku nowych pojazdów — samochód jest dobrze wyciszony, możemy więc skupić się wówczas na bezpieczniejszych kosztem hałaśliwości opon.

mężczyzna z oponą samochodową

Stosunek jakości do ceny

Warto zwrócić uwagę na to, że tanie opony zużywają się znacznie szybciej od tych z górnej półki. Marki premium stawiają na materiały, których ścieralność jest niższa, niż dzieje się to w przypadku tańszych zamienników. Warto więc wydać nieco więcej na opony, które posłużą nam znacznie dłużej i dodatkowo cechują się trwałością wykonania i wyższym statusem bezpieczeństwa. Tańsze o 30 procent opony wystarczą nam na dwa sezony intensywnej jazdy. Opony premium będą droższe, jednak posłużą nam o sezon dłużej. Tak więc koszt eksploatacji jest niższy, kiedy mamy do czynienia z droższymi oponami.

Opór toczenia

Warto również zwrócić uwagę na parametry dotyczące oporu toczenia. Opony, które stawiają mniejszy opór będą lepszym wyborem. Jednak wszystko zależne jest też od wagi naszego pojazdu. Powinniśmy wyliczyć te wartości tak, by auto zużywało mniej energii do przemieszczania się — jednocześnie zachowując wszelkie standardy bezpieczeństwa.

Poszukując dobrych opon samochodowych, warto jest sięgnąć po takie, których żywotność jest dłuższa, a parametry bezpieczeństwa wyższe. Oszczędzanie na oponach często przynosi odwrotny efekt w momencie sytuacji wypadkowej, w której angażowane są właśnie opony podczas hamowania. W przypadku tańszych opon samochód może nie zatrzymać się w porę i doprowadzi to do wypadku, który nie miałby miejsca, kiedy użylibyśmy lepszych opon. Zwróćmy także uwagę na opór toczenia. Wybierając opony z wyższej półki często w rzeczywistości zaoszczędzimy. Statystycznie opony ze średniej półki starczają na dwa sezony intensywnej jazdy, gdzie o 30 procent droższe ogumienie, już z marki premium, daje nam żywotność trzech sezonów.

Bezpieczną jazdę zapewni nam również regularna kontrola ogumienia, którą wykonuje profesjonalny serwis Decart Premio Express Legnica.

Comments are closed.