panelarrow

BezpiecznyKierowca.com.pl

Szerokiej drogi

kierowca i pasażer

Bezpieczna jazda samochodem – o co zadbać?

Wszyscy dzielimy drogę, więc wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczną jazdę. Bycie bezpiecznym kierowcą oznacza czujność, jazdę dopasowaną do warunków panujących na drodze i ograniczone zaufanie do innych kierowców. Musimy się też poruszać się sprawnym, sprawdzonym pojazdem.

Wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy samochodem

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym, starszym czy nowym kierowcą, pasażerem, rowerzystą czy pieszym, zapoznaj się ze wskazówkami, jak zapewnić wszystkim bezpieczeństwo na drodze. Przede wszystkim zastanów się jak dobrze znasz zasady ruchu drogowego. Przepisy drogowe są rutynowo sprawdzane i aktualizowane. Jeśli minęło dużo czasu odkąd mamy prawo jazdy, może się okazać, że coś nam umknęło.

Uważaj na to, co się dzieje wokół

Świadomość tego, co się dzieje wokół ciebie, pomoże Ci uniknąć kolizji. Jeżeli chcemy zadbać o nasze bezpieczeństwo, regularnie sprawdzajmy lusterka. Spoglądajmy w lusterka wsteczne i boczne, aby zobaczyć, co dzieje się za nami i obok nas. Jest to szczególnie ważne, gdy wyprzedzamy i zmieniamy pas. Pamiętajmy, by nie polegać tylko na nich, ze względu na martwe punkty. Konieczne jest też to, żeby się rozejrzeć. Uważajmy na parkingach, a także w pobliżu tramwajów i autobusów. Ludzie mogą być trudni do zauważenia i mogą zachowywać się nieprzewidywalnie, zwłaszcza dzieci. Jedźmy więc z bezpieczną prędkością i przygotujmy się na podjęcie działań w razie potrzeby.

Zachowajmy bezpieczną odległość od samochodu przed nami. W idealnych warunkach zaleca się dwusekundową przerwę między nami a pojazdem z przodu. Ale przy deszczowej pogodzie i nocą powinniśmy przedłużyć tę odległość do czterech sekund. Dotyczy to również osób mniej doświadczonych, zmęczonych, holujących lub przewożących ciężki ładunek.

zmęczony kierowca

Starajmy się nie prowadzić samochodu, jeśli źle się czujemy. Jeśli nie da się tego uniknąć, starajmy się jechać, gdy na drodze jest mniej samochodów, bądźmy szczególnie czujni i starajmy się korzystać z tras z sygnalizacją świetlną.

Szybkość a bezpieczna jazda

Upewnijmy się, że podróżujemy poniżej limitu dozwolonej prędkości. Jedźmy jeszcze wolniej, jeśli wokół jest wielu pieszych lub rowerzystów, panuje słaba widoczność, deszczowa pogoda lub nie znamy drogi. Jeśli nie czujemy się pewnie, trzymajmy się prawej strony, aby inni kierowcy mogli bezpiecznie przejechać.

Jedną z głównych przyczyn wypadków jest jazda powyżej dopuszczalnej prędkości lub jazda zbyt szybko przy trudnych warunkach pogodowych. Pamiętajmy, że znaki ograniczenia prędkości nie są na wszystkich drogach. Jeżeli takiego znaku nie ma, zawsze obowiązuje domyślne ograniczenie prędkości określone w przepisach ruchu drogowego.

Zadbaj o sprawność samochodu

Jeżeli nasz samochód jest niesprawny zwiększa się ryzyko wypadku. Problemy z hamulcami, światłami, a nawet opona, która nagle nam pęknie, może doprowadzić do utraty kontroli nad samochodem, a w konsekwencji do wypadku, utraty zdrowia, a nawet życia. Z tego względu regularne przeglądy i wymiana wszystkich zepsutych części w samochodzie jest niezwykle ważna. Powinniśmy mieć też pewność, że wykorzystujemy sprawdzone podzespoły, które przeszły niezbędne kontrole i testy.


Jeśli szukasz sprawdzonego punktu z częściami wymiennymi, zarówno oryginalnymi, jak i zamiennikami, sprawdź ofertę Auto PU – części do Seata, części do Skody, części do Audi, części do Volkswagena – Kraków.

Comments are closed.