panelarrow

BezpiecznyKierowca.com.pl

Szerokiej drogi

taxi

Jak zostać taksówkarzem? – praktyczne porady

Zastanawiasz się nad tym, by pracować jako taksówkarz? Poznaj wszystkie praktyczne porady i wskazówki dotyczące wymagań w tym biznesie. 

Jak w wielu innych dziedzinach, tak samo na rynku taksówkarzy co chwilę zmieniają się przepisy. Wielu osobom wydaje się na przykład, że uzyskanie licencji jest równoznaczne ze znajomością miasta, a więc stosownym egzaminem. A to nieprawda. Rady miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców mogły wprowadzić taki wymóg. Teraz ministerstwo przychyliło się do opinii ekspertów i stwierdziło, że w dobie GPS nadmierny formalizm w postaci dodatkowych egzaminów jest po prostu zbędny.

Ogólna analiza rynku taxi w Polsce wskazuje zatem, że w najbliższym czasie może zwiększyć się liczba jednoosobowych działalności gospodarczych taksówkarzy. Także Ci pracujący dla większych firm będą mieli łatwiejszą drogę do uzyskania licencji.

Jakie są  zagrożenia na wskazanym rynku? 

taksówkiFirmy zajmujące się przewozem osób coraz częściej wskazują, że największym dla nich zagrożeniem jest rosnąca popularność tak zwanych Uberów. Do tych ostatnich nie każdy ma jednak zaufanie. Czy rzeczywiście są one realnym zagrożeniem? Z pewnością na ich rzecz odejdzie jakiś procent klientów, jednak nie wszyscy. W mniejszych miejscowościach na próżno bowiem szukać takich usług, jak Uber.  Poza tym, dla klientów liczy się przede wszystkim wspomniane już bezpieczeństwo i zaufanie. Wolą zamówić taxi ze sprawdzonego, polecanego źródła.

Za przykład weźmy zarytaxibis.pl – firma świadcząca usługi na terenie całego kraju. Jej kierowcy to profesjonaliści o znakomitej znajomości swojego zawodu. Przykładają bardzo dużą wagę do bezpieczeństwa pasażerów i mają  szeroką wiedzę na temat topografii wybranego miasta i okolic. Uber nie zawsze jest w stanie dać nam to samo. W zasadzie – prawie nigdy.

Dla taksówkarza sporym wyzwaniem są też zagrożenia czyhające na niego samego. Chodzi między innymi o rozboje, pobicia, uprowadzenia i agresywne zachowania w samochodzie. Zdarza się przecież, że nie każdy pasażer wie, jak się zachować. Niektórzy są niemili, a inni wręcz niebezpieczni. To dodatkowo powoduje stres. Zbyt duże wymagania wobec kierowcy, praca w nocy itd., również go determinują. Poza tym, taksówkarze z racji wykonywanego zawodu narażeni są na stłuczki i wypadki drogowe, a co za tym idzie – złamania i inne poważniejsze niekiedy urazy.

Jak założyć własną działalność tego typu?

Osoba, która chce zostać taksówkarzem musi mieć ukończone 21 lat i posiadać prawo jazdy kategorii B.  Co więcej, kandydat musi posiadać też zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do pracy, a także potwierdzić  ukończenie szkolenia z transportu drogowego. Nie bez znaczenia pozostaje również tytuł prawny do dysponowania pojazdem i brak prawomocnych wyroków sądu za konkretne przestępstwa.

Dopiero po spełnieniu powyższych kwestii, kandydat może starać się o licencję. Gdy myśli o założeniu łapanie taksówkiwłasnej działalności, ma do wyboru każdy jej rodzaj, poza spółką partnerską. Otworzyć więc może jednoosobową działalność gospodarczą lub wejść w spółkę – cywilną albo handlową. Przy czym spółki handlowe, to innymi słowy spółki osobowe, a więc spółki jawne, spółki komandytowe, kapitałowe itd.


Oczywiście zainteresowany tą profesją może też zatrudnić się w większej firmie. Nie każdy do wykonywania tego zawodu się jednak nadaje. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto więc dobrze się zastanowić. Wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw.