panelarrow

BezpiecznyKierowca.com.pl

Szerokiej drogi

bezpieczny kierowca

Zasady, dzięki którym zachowasz bezpieczeństwo na drodze

Siedząc za kierownicą samochodu, niezależnie czy w aucie jesteśmy sami czy z pasażerami, bezpieczeństwo zawsze powinno być naszym priorytetem. Musimy skoncentrować się jednocześnie na wielu rzeczach, więc ostrożności nigdy zbyt wiele. Pamiętajmy, że nasz błąd może kosztować kogoś życie…

Skoncentrujmy się na drodze

Kiedy siadamy za kierownicą 100% swojej uwagi powinniśmy poświęcić właśnie tej czynności. Unikajmy wielozadaniowości. Nie należy więc korzystać z telefonu, wysyłać smsów, ani używać żadnych innych urządzeń elektronicznych. Panie nie powinny malować się w drodze do pracy. Nie szukajmy niczego w torbach. Nawet jeżeli zadzwoni nam telefon, to nie próbujmy go odebrać. Możemy przecież oddzwonić, gdy tylko się zatrzymamy. Wystarczy kilka sekund, aby przegapić kogoś, kto wszedł na drogę, i spowodować wypadek.

kierowca z telefonem

Zwolnijmy

Nie bez powodu mówi się, że lepiej jest spóźnić się pięć minut na tym świecie, niż być o 20 lat za wcześnie na tamtym. Prędkość nie tylko sprawia, że łatwiej jest o wypadek, ale również powoduje, że zwykłe stłuczki zmieniają się w tragedie.

Kiedy jedziemy wolniej, mamy więcej czasu na reakcję. Jednocześnie przy mniejszych prędkościach nasze hamulce są w stanie wcześniej zatrzymać nasz pojazd. Nawet jeżeli go nie zatrzymają na czas, to przeciążenia podczas wypadku, oddziałujące na ciała nasze i naszych pasażerów, są zdecydowanie mniejsze. Oznacza to, że nawet jeżeli się z kimś zderzymy, obrażenia będą mniejsze, a nasze szanse na przeżycie większe.

Zasada ograniczonego zaufania

Powinniśmy jeździć defensywnie. Bądźmy świadomi tego, co robią inni kierowcy i obserwujmy ich z niesłabnącą uwagą. Zawsze bądźmy przygotowani na to, że zachowają się nieracjonalnie lub złamią przepisy ruchu drogowego. Oczekujmy nieoczekiwanego.

Możemy zakładać, że takie podejście to przesada, jednak tak naprawdę wystarczy obejrzeć kilka filmików na YouTube lub programów motoryzacyjnych, żeby odkryć, jak nieracjonalni potrafią być inni kierowcy. Naszym zadaniem jest unikać niebezpiecznych sytuacji i nie powodować wypadków.

Pamiętaj o odstępie pomiędzy autami

Specjaliści uważają, że pomiędzy samochodami powinna istnieć 2-sekundowa przerwa, aby uniknąć wypadku. Przy złej pogodzie warto zwiększyć ją do czterech sekund. Chodzi o to, aby w przypadku, gdy kierowca przed nami zatrzyma się, zwolni czy zasygnalizuje skręt, my będziemy mieli czas na reakcję. Pamiętajmy też, że im większa prędkość, tym droga hamowania jest dłuższa. Oznacza to, że odległość pomiędzy samochodami musi być większa, gdy rozpędzamy nasz pojazd. Wydaje się to oczywiste, jednak bardzo częstą przyczyną wypadków i stłuczek jest właśnie zbyt mały odstęp pomiędzy autami. Na autostradach dochodzi do ogromnych karamboli, w których bierze udział wiele pojazdów.

Aby uniknąć takich sytuacji i nauczyć się jak utrzymywać odpowiedni odstęp między samochodami, warto zapisać się na kurs w dobrej szkole jazdy, takiej jak OSK Aster z Gdańska. Doświadczeni instruktorzy są w stanie wpoić odpowiednie nawyki i pokazać w jaki sposób zachowywać się w sytuacjach wymagających natychmiastowej reakcji – już na samym początku naszej przygody z jazdą samochodem.

Zadbaj o swój komfort

Kierowca musi być skoncentrowany na jeździe, ale by móc to zrobić musi mieć odpowiednie warunki. Oczywiste są kwestie takie jak odpowiednie ustawienie fotela czy lusterek. Panie nie powinny prowadzić w butach na obcasach. Jednak sięga to dużo dalej…

Siadając za kierownicą powinniśmy być wypoczęci i zrelaksowani. Jeżeli jedziemy w dłuższą trasę to zadbajmy o plan podróży i przystanki. Nawet jeżeli nie potrzebujemy drzemki w trasie to warto zatrzymać się, najeść, napić wody i rozprostować nogi. W końcu prowadzenie samochodu i pełna koncentracja przez długi czas jest niezwykle męcząca…

Comments are closed.