panelarrow

BezpiecznyKierowca.com.pl

Szerokiej drogi

Samochód z filtrem DPF

Który z filtrów mam w samochodzie: DPF czy FAP, a może żaden z nich ?

Filtr cząstek stałych w samochodzie ma za zadanie zatrzymywać przed wydostawaniem się do środowiska negatywnych, trujących spalin – a raczej sadzy, która w spalinach się znajduje. W samochodzie musi więc znajdować się albo filtr DPF, albo filtr FAP, który jest francuskim odpowiednikiem filtru DPF. Jednak nie każdy ma auto z salonu, a samochód kupiony z drugiej ręki może charakteryzować się tym, że tego filtra mieć nie będzie, ponieważ poprzedni właściciel go wyciął. Jest to nielegalny proceder, który może doprowadzić nawet do utraty samochodu. Na co zatem należy zwracać uwagę, przy zakupie auta, by mieć pewność, że znajduje się w nim, któryś z filtrów cząstek stałych?

Czym charakteryzuje się brak filtra cząstek stałych w samochodzie?

regeneracja DPFNa pierwszy rzut oka nie widać, że w samochodzie został wycięty filtr cząstek stałych, chociaż jest to poważna zmiana. Jednak już przy odpalaniu samochodu może wyjść to na wierzch. Najłatwiej można rozpoznać taką ingerencję w samochód, za pomocą tego, że z rury wydechowej wydostają się na powierzchnię kłęby czarnego dymu przy złej zmianie biegów. Poza tym, policjanci pracujący w drogówce coraz częściej wyposażeni są w specjalny sprzęt, który w kilka sekund jest w stanie sprawdzić, czy w danym samochodzie jest filtr DPF lub FAP.

A dlaczego dzieje się tak, że ludzie wycinają ten filtr ze swojego samochodu? Cóż, powiązane jest to z pieniędzmi, a raczej z ich oszczędzaniem. Filtry DPF lub FAP dość szybko się zużywają i gdy to nastąpi, większa część osób myśli, że potrzebna jest całkowita wymiana tego filtra, który jest niesamowicie drogi. Prawdą jest jednak to, że mandaty za nie posiadanie tego filtra w samochodzie są bardzo wysokie, a w ostateczności policja może zabrać kierowcy prowadzącemu takie auto oraz kluczyki.

W jakich samochodach jest filtr DPF, a w jakich FAP?

Przede wszystkim warto wiedzieć na samym początku, czym różni się filtr FAP od filtru DPF. Filtr DPF znajduje się w zdecydowanej większości samochodów i jest on nazywany filtrem suchym. Natomiast filtry FAP wykorzystywane we francuskich samochodach, to tak zwane filtry mokre. Co to oznacza? W filtrach suchych nie jest potrzebne wykorzystywanie specjalnych chemicznych domieszek, natomiast w filtrach mokrych oprócz standardowo wykorzystywanego węglika krzemu, wykorzystuje się także dodatek w postaci ceryny. Dodatek ten znajduje się w specjalnym preparacie, który w niewielkich ilościach wstrzykiwany jest do paliwa.

Gdzie zatem najczęściej można trafić na filtr FAP? Posiadają je auta takich marek, jak Renault, Peugeot, Citroen, Ford, Volvo czy też Nissan, Dacia, Mazda, a nawet Volkswagen (ale tylko w niektórych modelach). Jak więc widać, ten filtr także jest dość szeroko wykorzystywany. Inne auta posiadają natomiast filtry DPF.

Jak dbać o filtry cząstek stałych.

Usuwanie DPF czy też FAP, jak już zostało wspomniane, nie należy do rozwiązań legalnych, chociaż niestety wśród ludzi jest popularne. Wiele osób uważa, że w ten sposób może zaoszczędzić pieniądze. Prawdą jednak to nie jest. Wykrycie braku filtra cząstek stałych może być karane wysokimi mandatami oraz innymi konsekwencjami, których kierowcy woleliby uniknąć. Jak zatem dbać o filtry cząstek stałych, tak by starczały na dłużej i nie eksploatowały się tak szybko? Przede wszystkim dobrym rozwiązaniem powinna być regeneracja DPF czy FAP. Takie czyszczenie DPF czy FAP jest wykonywane przez specjalne firmy, które są w posiadaniu odpowiedniego sprzętu czyszczącego.

regeneracja filtra dpf i fap warszawa

Samochody marki Citroen wykorzystują filtr FAP. Skorzystaj z oferty czyszczenia i regeneracji filtra FAP i DPF w pralniadpf.pl

Dobrze i dokładnie wykonane czyszczenie DPF lub FAP pozwoli na to, aby taki filtr działał, jak nowy i nie wymagał wymiany. To właśnie regeneracja DPF lub FAP pozwoli ci na zaoszczędzenie sporej ilości gotówki, której nie będziesz musiał wydawać ani na nowy sprzęt, ani tym bardziej na mandaty, które ewentualnie być dostał, za brak takich filtrów w swoim samochodzie!

Comments are closed.