panelarrow

BezpiecznyKierowca.com.pl

Szerokiej drogi

wymiana oleju

Kiedy zgłosić się do profesjonalnego serwisu w celu wymiany oleju?

Olej w samochodzie odpowiada za właściwie utrzymanie poziomu nasmarowania części, które podczas pracy silnika ocierają się o siebie i muszą poruszać się w idealnej harmonii. Każdy niedobór oleju, powodujący w efekcie pracę silnika na sucho przyczynia się nie tylko do zwiększonego tarcia części i bardziej intensywnej pracy silnika, ale i szybszego uszkadzania się wrażliwych części takich jak panewki wału korbowego, wałek rozrządu, czy ścianki cylindrów. Kiedy należy zgłosić się do profesjonalnego serwisu w celu wymiany oleju w samochodzie i dlaczego nie warto robić tego samodzielnie?

Czemu służy olej w silniku i kiedy należy go wymieniać?

Wspominane już unikanie suchego tarcia o siebie pracujących w silniku części to podstawowa rola oleju, który powinien być zawsze dopasowany do rodzaju silnika, panujących warunków pogodowych i zaleceń producenta samochodu. Olej działa jednak nie tylko jako smar – jego działanie pozwala chłodzić współpracujące ze sobą elementy, zapobiegając ich przegrzewaniu się podczas tarcia, a także zabezpieczać wewnętrzne elementy silnika przed korozją i wypłukiwać z ich powierzchni osady i drobne zanieczyszczenia, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia silnika.
Choć może wydawać się, że jednorazowe wlanie oleju może wystarczyć, by odpowiednio zadbać o stan silnika i wszystkich jego elementów, w rzeczywistości dopiero regularne wymienianie oleju w silniku może zapobiec opisanym wyżej, najgroźniejszym uszkodzeniom. Świeży olej przedłuża żywotność silnika, usprawniając jego pracę i zapewniając prawidłowe działanie wszystkich tłoków i elementów ruchomych podczas przejeżdżania kolejnych dziesiątek, setek i tysięcy kilometrów.
Jak rozpoznać jednak, że olej nadaje się do wymiany i kiedy udać się do serwisu, by taką wymianę przeprowadzić? Najprostszym sposobem jest kierowanie się sugestiami producentów samochodów i olejów silnikowych, choć wielu specjalistów zaleca częstsze wizyty w serwisie. Dla nowych samochodów mogą one odbywać się nawet co 30 tysięcy kilometrów, jednak niektórzy sugerują wizyty w serwisie przynajmniej raz do roku. W praktyce więc warto uzależnić częstotliwość wizyt w serwisie od wieku silnika, rodzaju stosowanego paliwa i zaleceń serwisantów podczas pierwszej wizyty.

wymiana oleju

Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy?

Każdy właściciel samochodu, który choć raz zainteresował się tematem olejów silnikowych z pewnością zdaje sobie sprawę z wielu różnych wariantów olejów silnikowych dostępnych w sklepach motoryzacyjnych i różnorodnych oznaczeń stosowanych na nich przez producentów. Najważniejszą wskazówką, jakiej można udzielić osobom chętnym znalezienia odpowiedniego oleju na własną rękę jest kierowanie się normami i zaleceniami producenta pojazdu.
Producenci samochodów, prowadzący własne autoryzowane serwisy pojazdów stosują własne, produkowane na zamówienie oleje silnikowe. Nawet ci, którzy kupili nowy samochód nie muszą jednak korzystać wyłącznie z pomocy serwisów autoryzowanych – producenci samochodów udostępniają listy swoich wymagań producentom olejów silnikowych tak, by każdy użytkownik i mechanik, kierując się instrukcją obsługi danego modelu samochodu mógł dopasować do niego odpowiedni olej silnikowy. Uwagę należy zwrócić zarówno na lepkość oleju, rodzaj oleju (mineralny, półsyntetyk, czy syntetyk), jak i jego klasę jakościową. Nie każdy silnik będzie wymagał takich samych parametrów oleju!

Dlaczego warto wymieniać olej samochodowy w profesjonalnym warsztacie?

Samodzielna wymiana oleju w silniku jest możliwa, choć dla wielu właścicieli samochodów zbyt skomplikowana i pracochłonna w stosunku do ceny, jaką należy zapłacić za taką usługę w profesjonalnym warsztacie samochodowym. To właśnie tam doświadczeni mechanicy będą mogli nie tylko skutecznie opróżnić silnik ze starego oleju i dolać nowy olej, ale przy okazji sprawdzić także stan starego oleju oraz samego silnika i zasugerować ewentualnie częstsze wizyty na wymianie oleju.
Należy zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do codziennego użytkownika samochodu, serwis będzie dysponował też narzędziami, których możemy nie posiadać pod ręką w domowym warsztacie oraz wiedzę, która pozwoli przeprowadzić wymianę oleju sprawnie i bez problemów. Należy oczywiście wcześniej, przed oddaniem samochodu do warsztatu upewnić się, że serwis ma doświadczenia z daną marką czy modelem samochodu, ma możliwość zastosowania odpowiedniego dla niego oleju (warto wcześniej dowiedzieć się z instrukcji, jaki olej jest dla auta właściwy) i dopilnować, by przed oddaniem samochodu został sporządzony protokół przekazania uprawniający do ubiegania się o reklamację usługi.


Artykuł powstał we współpracy z profesjonalnym serwisem, oferującym wymianę oleju w Legnicy.

Comments are closed.