panelarrow

BezpiecznyKierowca.com.pl

Szerokiej drogi

czyszczenie dpf warszawa
czyszczenie dpf warszawa

Kiedy należy wymienić filtr DPF?

Filtr cząstek stałych to dziś jeden z obowiązkowych i podstawowych dodatków do samochodów z silnikiem Diesla. Zmniejszający emisję szkodliwych spalin system to obecnie najlepszy sposób ograniczania negatywnego wpływu tego typu pojazdów na czystość powietrza i ogólny stan środowiska. Pomimo swojej istotnej roli, filtry DPF są jednak w dalszym ciągu dość drogim elementem wyposażenia samochodów, przez wielu właścicieli traktowanym jako zbędny wydatek. Jak dbać o filtr DPF, by zdawał swoje zadanie jak najlepiej i kiedy wymiana filtra DPF okazuje się konieczna?

Czym jest filtr DPF?

Filtr cząstek stałych, znany również doskonale jako filtr DPF (z angielskiego diesel particulate filter, czyli filtr cząsteczek diesla) jest jednym z dodatkowych elementów układu wydechowego samochodów wyposażonych w silnik Diesla. Jego rolą jest oczyszczanie gazów spalinowych z cząstek sadzy i popiołu powstających podczas spalania ropy. Cząsteczki te, w momencie braku filtra DPF, widać doskonale w postaci czarnego dymu wydobywającego się z rury wydechowej podczas jazdy samochodu. Ujmując korzyści ze stosowania filtra DPF w najprostszych słowach, efektem jego stosowania jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, przekładające się na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Żywotność filtrów DPF

Na jak długo wystarcza nowy filtr DPF zanim konieczne będzie jego czyszczenie lub wymiana? Według założeń podawanych przez producentów, filtr DPF powinien być sprawny nawet do 250 tysięcy kilometrów. Niestety, sytuacja ta byłaby możliwa wyłącznie w sytuacji eksploatowania filtra w idealnych warunkach. Filtry DPF posiadają funkcję samooczyszczenia i wypalają nagromadzoną w nich sadzę, jeśli kierowcy uda się jechać przez co najmniej 15 kilometrów, na 4 biegu, z prędkością 60 km/h. Jako, że na co dzień okazji do rozwinięcia takich prędkości na tak długi czas nie ma zbyt wiele, filtry DPF zużywają się znacznie szybciej, a ich działanie pozostawia wiele do życzenia już po przejechaniu 50 tysięcy kilometrów.

Pierwszym sygnałem alarmowym ostrzegającym o możliwej awarii filtra cząsteczek jest nagły wzrost poziomu oleju. Warto sprawdzić wtedy stan filtra, bo może okazać się, że wystarczy czyszczenie i dopalanie sadzy w warunkach serwisowych by przywrócić jego żywotność o kilka tysięcy kilometrów. Warto jednak pamiętać, że większość filtrów ma dość konkretną długość życia jasno określoną przez producenta. Po upływie wskazanego czasu warto nie tylko sprawdzić stan techniczny filtra, ale i zdecydować się na założenie nowego.

regeneracja DPF

 

Czemu filtr cząstek stałych trzeba wymienić i kiedy to robić?

Jak już zostało wspomniane, eksploatacja filtra jest najbardziej efektywna w momencie, gdy damy mu szansę rozgrzania się do odpowiednio wysokiej temperatury, szacowanej zwykle na 600-800 stopni Celsjusza. Wtedy to właśnie spalane są drobinki sadzy, a filtr zachowuje swoją pełną przepustowość. Filtry, które nie są doprowadzane do tej temperatury regularnie, a więc te w większości samochodów przeznaczonych do jazdy po mieście (ciągłe przyspieszane, zwalnianie, zatrzymywanie się, czy wznawianie jazdy nie sprzyja utrzymywaniu wspomnianego wcześniej tempa jazdy) nie działają jak należy, powodując że niespalone paliwo dostaje się do oleju, a filtr zaczyna się zapychać. Jeśli problem zostanie wyłapany odpowiednio wcześnie, filtry da się wyczyścić w warunkach serwisowych, jednak w wielu przypadkach zapchanie jest na tyle poważne, że wymiana może okazać się konieczna.

Nagły wzrost poziomu oleju, zapalona kontrolka awarii filtra DPF, oraz upłynięcie zadeklarowanej przez producenta żywotności filtra to podstawowe przypadki, w których wymiana może okazać się lepsza, niż jakiekolwiek naprawy czy czyszczenie. Choć znacznie droższa, wymiana jest tu opcją bezpieczniejszą i długotrwałą, a więc w ogólnym rozrachunku lepszą dla kieszeni właściciela samochodu z silnikiem Diesla.

 

Potrzebujesz wymienić filtr DPF? Skorzystaj z usług oferowanych przez Pralnię DPF – www.pralniadpf.pl. Firma używa specjalistycznej maszyny, Flash Cleaner Mashine, która pozwala usunąć nawet 100% zanieczyszczeń! Skorzystaj z oferty i postaw na ekonomiczną, ekologiczną i przede wszystkim bezpieczną jazdę! 

Comments are closed.