panelarrow

BezpiecznyKierowca.com.pl

Szerokiej drogi

przegląd samochodowy

Jak dbać o bezpieczeństwo w samochodzie?

O tym, by w naszym aucie zawsze było bezpiecznie, musimy pamiętać nie tylko w kontekście techniki jazdy, ale również elementów wyposażenia. Niektóre z części wymagane są przez polskie prawo. To oznacza, że w przypadku ewentualnej kontroli i odkrycia, że nam ich brakuje, musimy liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Spokój właścicielowi samochodu zapewnia odpowiednie wyposażenie w postaci trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy czy apteczki. Ważna jest także świadoma wymiana zepsutych, sfatygowanych już części. Ale do rzeczy…

Wyposażenie, którego nie może zabraknąć

Naszym obowiązkiem jest wyposażenie auta w gaśnicę. Dotyczy to wszystkich kierowców i wszystkich rodzajów aut. Sprzęt do gaszenia płomieni musi posiadać homologację i znajdować się w miejscu, które zawsze pozostanie dla nas łatwo dostępnym. Warto zwracać też uwagę na termin jej użyteczności. Gdy takowy bowiem minie, musimy niezwłocznie wymienić gaśnicę na nową. Istnieje przecież ryzyko, że stara jej wersja może nie zadziałać.

Ta sama sytuacja tyczy się trójkąta ostrzegawczego. Jego posiadanie jest obowiązkowe. Gdy złapani zostaniemy na nieużyciu w wymaganych warunkach powyższego sprzętu, grozi nam mandat w wysokości 150 złotych. Jeśli nie posiadamy go wcale, policjant może nałożyć na nas zobowiązanie finansowe w wielkości od 20 do aż 500 złotych. Jak widać, brak trójkąta może nas sporo kosztować.

kierowca usterka

Z pewnością wiele osób dziwi fakt, że w aucie osobowym niewymagane jest posiadanie apteczki. O ile nie istnieje taki wymóg, o tyle nie oznacza to, że wyposażenie tego rodzaju nie jest ważne. Warto byśmy sami pomyśleli o ewentualnej pomocy medycznej i zakupili odpowiedni zestaw. Już za kilkanaście złotych możemy przecież mieć apteczkę, w której znajdziemy podstawowe środki opatrunkowe i narzędzia. Warto wyposażyć samochód także w: bandaże, plastry, opaski uciskowe, środki dezynfekujące, nożyczki, koc termoizolacyjny, czy maskę i instrukcję do przeprowadzania pierwszej pomocy.

Regularne wymienianie zepsutych części

Jednak to, co z puntu widzenia bezpieczeństwa auta jest równie ważne, to regularne wymienianie zepsutych części na nowe. Chodzi o elementy silnika, których choć na co dzień nie widać, tak naprawdę są kluczową kwestią. Bez ich dobrego stanu żadne auto nie będzie w stanie funkcjonować.

By i w tej kwestii zachować wszystkie standardy bezpieczeństwa, należy przede wszystkim unikać korzystania z części używanych, tym bardziej z niesprawdzonych źródeł. Wymiana zużytej części naszego samochodu na inną używaną wcześniej część mija się z celem. Nawet jeśli poprzedni właściciel zapewnia o jej dobrym stanie i proponuje atrakcyjną cenę, unikajmy takich sytuacji. Niesprawdzonych źródeł tego rodzaju jest całe mnóstwo. Żerując na nieświadomości innych, oszuści zarabiają.

O wiele lepiej jest zdecydować się na nieużywane zamienniki, które gwarantują bezpieczeństwo. Takie oferuje w Polsce wiele firm. Nieużywane zamienniki najwyższej jakości sprzedaje na przykład Auto PU. Na życzenie swoich klientów, krakowska firma sprowadza też części oryginalne. Niezależnie od rodzaju, wszystkie części przechodzą wewnętrzne kontrole i testy. Sprawdza się tak ich niezawodność. Pozytywny wynik oznacza przecież, że posłużą nowemu właścicielowi długie lata.

Comments are closed.