panelarrow

BezpiecznyKierowca.com.pl

Szerokiej drogi

lkw fredrich opinie

Czy warto pracować w branży TSL?

Praca w branży TSL to zdecydowanie zajęcie wymagające wiedzy i doświadczenia, zwłaszcza w działach spedycji i logistyki. Poszukiwanie pracy w TSL nie jest więc proste, zwłaszcza dla osób bez doświadczenia i odpowiedniego wykształcenia. Mimo wszystko osoby zainteresowane branżą nie powinny się poddawać – podjęcie pracy w TSL to zdecydowanie gra warta zachodu. Wpływ branży TSL na rozwój gospodarki światowej jest zauważalny już od wielu lat – wiele przedsięwzięć nie byłoby wręcz możliwe bez szeroko rozwiniętych sieci transportu krajowego i międzynarodowego. Praca w branży TSL jest wymagająca, ale i satysfakcjonująca, zwłaszcza dla tych, którzy uwielbiają kontakt z klientem, pracę w dużym zespole i szybki tryb pracy. Czy warto rozpocząć karierę w branży TSL?

lkw fredrich opinie

Praca w transporcie zawsze na topie

Nie ulega wątpliwości, że transport to jedna z najliczniej obleganych przez pracowników branż przemysłu. Podczas gdy pozostałe działy TSL, a więc logistyka i spedycja wymagają doświadczenia i odpowiedniego wykształcenia, sam transport fizyczny (w tym szczególnie transport samochodowy) jest karierą dostępną właściwie dla każdego. Odpowiednie predyspozycje fizyczne pozwalające na długie podróże czy załadunek i rozładunek towarów oraz odpowiednia kategoria prawa jazdy otwierają owocną ścieżkę kariery zarówno dla osób młodych, jak i tych pragnących zmienić swoją dotychczasową drogę. Praca w transporcie to okazja do poznawania nowych ludzi, pracy w dużych zespołach oraz, w przypadku firm międzynarodowych, zwiedzania świata. Osoby poszukujące nowych wyzwań z pewnością docenią pracę w transporcie. Najważniejsze firmy transportowe, które cieszą się dobrą opinia na rynku TSL, można poznać zaś odwiedzając stronę poświęconą logistyce. Wiele z nich rozbudowuje aktualnie swoją kadrę, poszukując nowych pracowników na różne stanowiska.

Problemy językowe kierowców za granicą

Obecnie problemu nie stanowią już kwestie językowe związane z komunikacją ze służbami poszczególnych państw za granicą. Wszystko za sprawą assistance językowego, przykładowo firma MawoGroup zapewnia pomoc dla kierowcy w Niemczech, Anglii, Włoch, Francji i Hiszpanii. Kiedy może być potrzebne wsparcie językowe dla kierowców za granicą? Podczas kontroli organów skarbowych, policji, służb drogowych, ale także w innych przypadkach.

Nieoceniona rola logistyka

Transport nie miałby szans powodzenia bez odpowiedniego zaplecza logistycznego. Wszystkie firmy działające na rynku TSL doskonale zdają sobie z tego sprawę, stawiając podczas rekrutacji specjalistów od logistyki przede wszystkim na osoby doświadczone.

W logistyce pracować warto, gdyż TSL to jedna z niewielu branż, która nie zniknie z przemysłu, dopóki na świecie konieczne będzie fizyczne transportowanie towarów.

Karierę w logistyce warto rozpocząć już na etapie studiów – kierunki logistyczne oferuje dziś większość dobrych uczelni ekonomicznych w Polsce. Kariera logistyka pozwala zarówno na pracę na terenie kraju, jak i rozwój na arenie międzynarodowej.

Praca w spedycji – zawód przyszłości

Podobnie jak w przypadku logistyki, dział spedycji to bardzo wymagający element branży TSL. Większość firm nastawiona jest dziś na natychmiastowy zysk i niezaburzony rytm pracy, co spowodowane jest przede wszystkim ogromną konkurencją w branży. To z kolei nakłada na pracodawcach konieczność poszukiwania pracowników sprawdzonych, doświadczonych i zdolnych do natychmiastowego podjęcia pracy bez konieczności doszkalania się. Kandydaci, którzy mogą pochwalić się w swoim CV pracą w konkurencyjnych firmach, mają oczywiście największe szanse na sukces, jednak nie należy tu przekreślać również młodych osób aspirujących do pracy spedytora.

Dzięki szybkiemu rozwojowi branży TSL uczelnie chętnie otwierają dziś kolejne kierunki studiów związane ze spedycją, co pozwala na przygotowanie nowej puli kandydatów do pracy. Z odpowiednim zapleczem edukacyjnym i właściwymi umiejętnościami spedytor ma właściwie gwarancję stabilnej pracy przez długi okres czasu.

Spedytor to dziś wartościowy zawód, który jako jeden z niewielu gwarantuje znalezienie zatrudnienia bez względu na miejsce zamieszkania czy wiek kandydata. Warto jednak pamiętać, że niechęć do relokacji czy generalny brak mobilności jest ogromną przeszkodą do rozwoju kariery spedytora.