panelarrow

BezpiecznyKierowca.com.pl

Szerokiej drogi

części do maszyn rolniczych

Pęknięcie opony w pojeździe rolniczym – co robić?

Przyczyny pęknięcia opon mogą być różne. Począwszy od zużycia ogumienia, skończywszy na najechaniu na ostry przedmiot – jest ich naprawdę dużo i mogą powodować one tak samo duże zagrożenie tak dla kierującego ciągnikiem, jak i dla osób przebywających w pobliżu pojazdu.

Nie chodzi tu tylko o uszkodzenia słuchu związane z hukiem wystrzału, ale również utrata stabilności pojazdu.

Przyczyny pękania opon w maszynach rolniczych

Około ¾ przypadków pęknięcia opony w różnego rodzaju pojazdach, wiąże się ze zbyt niskim ciśnieniem w oponach. W przypadku pojazdów rolniczych, często dochodzi do ich przeładowania– zbyt duży nacisk na oś przyczepy może powodować przegrzanie ogumienia i w efekcie pękanie opon. Wcześniej wspomniane zostało niskie ciśnienie w oponie – również gdy jest ono zbyt wysokie, może być bardzo szkodliwe. Znacznie częściej pękają również opony mające kilka lub kilkanaście lat. Jedną z najrzadszych przyczyn pękania opon są ich wady fabryczne.

Czasem zdarza się, że na uszkodzenie opony ma wpływ usterka układu hamulcowego – może ona powodować rozgrzanie się koła.

części do ciągników online

Uszkodzona opona w ciągniku

Opony są jednymi z najdroższych części do ciągników. Dobrą wiadomość mają jednak eksperci, którzy twierdzą, że większość przebić opony można naprawić (o ile zauważone są one odpowiednio wcześniej, zanim opona wybuchnie). W przypadku przebicia opony gwoździem, otwór możemy załatać sami.

Nie każda naprawa opony jest opłacalna, jednak istnieją serwisy, które podejmą się każdej, niezależnie od sensu i celowości jej przeprowadzenia. Tymczasem np. jeśli uszkodzenia bieżnika są zbyt duże lub gdy dochodzi do uszkodzenia opon bocznych – należy wymienić je na nowe.

Naprawa nie ma sensu również w przypadku, kiedy opona jest stara i używamy jej przez kilka sezonów. Wówczas jej zużycie nie pozwala na przeprowadzenie efektywnej naprawy. Wiąże się to również ze sposobem przechowywania opon. Powinny one być użytkowane maksymalnie 5 – 6 lat i przechowywane w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie nie są narażone na ekspozycję na słońce.

Naprawa opon rolniczych

Od jakiegoś czasu coraz popularniejsza staje się naprawa opon, z zastosowaniem technologii Tap Rap. Jest to technologia naprawy na gorąco. Polega ona na wgrzewaniu wkładów naprawczych w ubytki w oponie. Wkład nie tylko uzupełnia ubytki w gumie, ale również rekonstruują osnowy (to szkielet opony, który utrzymuje jej właściwy kształt, a także właściwe gospodarowanie obciążeniami powstałymi w trakcie jazdy).

Technologię Tap Rap można stosować w oponach radialnych, opierających się na karkasie ze stalowych linek. Co ważne, wkład dopasowuje się do budowy i kształtu opony. Dzięki temu zostają zachowane własności trakcyjne, a także pierwotna sprawność opony.

Zalety metody Tap Rap

Zenox części rolnicze sklepMetoda Tap Rap jest bardziej uniwersalna niż tradycyjna, przeprowadzana „na zimno”. Wkład naprawczy w metodzie Tap Rap, stapia się z oponą, dzięki czemu odzyskuje ona swoją pierwotną strukturę i elastyczność.

Miejsce naprawy nie ulega wybrzuszeniom. Co ważne, metoda ta pomaga również w odbudowywaniu klocków podparcia.

Warto zastanowić się oceniając uszkodzenie w oponie, na ile możliwe jest naprawienie jej tradycyjną metodą, samodzielne łatanie lub czy jej stan pozwala na efektywne wykonanie którejkolwiek z tych czynności. Pamiętajmy, że wyjeżdżając w pole lub poruszając się po obejściu ciągnikiem z uszkodzoną  oponą, narażamy na szkodę nie tylko sam pojazd, ale również postronnych.

Wsparcie merytoryczne – Jaskot – firma zajmująca się sprzedażą maszyn rolniczych oraz wynajmem i serwisowaniem ciągników dla właścicieli gospodarstw z całego Dolnego Śląska. Firma posiada 2 oddziały na terenie województwa:

Siekierczyn

Siekierczyn 267
59-818 Siekierczyn
(+48) 75 724 44 03
biuro@jaskot.pl

Budziszow Wielki

Budziszów Wielki 28B
59-430 Wądroże Wielkie
(+48) 76 766 00 06